Earlier "What's New"

2014 What’s New

More recent what’s new

24 Dec - 24 hour world record for HO cars - 289.4miles

18 Dec - Area 8 Rounds 1 & 2- Coulsdon and South Downs - Mike Roe, Vince Lee, Mike Crofts, Ian Barker and Ross Grogan.

18 Dec - Coulsdon 1/32 BOC Competitor Information

15 Dec - Area 6 Round 1 - Pinewood - Harwood brothers win one class each, Cliff Bicknell wins production9 Dec - Pontefract 1/32 BOC, Paul Shepherd wins all 3
James Cleave, Chris Aldridge &Andy Smith are the 2014 1/32 BOC Champions

12 Dec - 2015 1/32 BOC Dates and venues

9 Dec - 2015 1/24 BOC dates and venues

8 Dec - BSL Finals wins for Paul Shepherd: RM Racing (Murray  & Richard Wallace) Team Race: BSCCC 1 (Paul Shepherd, Stephen Siddall, Peter Donely) Enduro
Paul Shepherd, Callum Wood and Fylde 1 are the 2014 BSL Championships

8 Dec - 2015 Racing
1/24 BOC Round 1 at South Downs
Southern 32

4 Dec - BSCRA News Editor

1 Dec - Luton Southern 32 - wins for Paul Harwood, Simon Francis (Falcon Masters), Bill Jenner (Cubman ),  Won-O-Won (Le Mans 32 team race).
The 2014 Champions are Paul Harwood (Super Production) , Simon Francis (Falcon Masters), Bill Jenner (Cubman ),  Harwood Racing (Le Mans 32). 25 Nov - Rockingham BOC - James Cleave wins all 3
1/24 BOC final positions - James Cleave is Champion, Mike Read is Main grade Champion, Bob Henderson is Clubman grade Champion.

24 Nov - Area 6 News

21 Nov - 2015 BSCRA Handbook

20 Nov - Raceway 81 Falcon Pro wins for Richy Kettleson and Graeme Stephenson :   Sandy Parker and Ant Hawkes are the  2014 Champions

12 Nov - Area 2 News

10 Nov - BSL Finals Competitor info and full report on the Fylde round

3 Nov - Netley Southern 32 - wins for Dick Smith, Mark Witham (Falcon Masters), Mac Miles (Cubman ),  Netley - Dick Smith & Mark Witham (Le Mans 32 team race).

3 Nov - Fylde BSL - wins for Paul Shepherd, Keith Charles (top Falcon), Barry Friess (top clubman & newcomer),  Little & Large - Martin Ellis & Gordon Dickson (team race).  

28 Oct - Rockingham 1/24 BOC Competitor Information

27 Oct - Ecurie Barnton BOC - James Cleave wins all 3 classes, Main Grade wins for Chris Aldridge and David Sargent

24 Oct - Harwood Racing (Paul Harwood & Martin Ellis) win the  South Downs Challenge Trophy

11 Oct - South Downs Falcon Pro - Martin Ellis wins all 311 Oct - South Downs Falcon Pro - Martin Ellis wins all 3 classes

11 Oct - World Championships, Antonin Vojtik  wins  1/24 Eurosport  : Ben Woodward is top Brit

10 Oct -  World Championships Piero Castricone wins F1, Gavin Wills top Brit

7 Oct - World Championships, Janis Nabokins wins 1/32 Eurosport, Richad Mack is top Brit

6 Oct - World Championships, Matti Fyhr and Justus Pohjasniemi win the Production Team race : Ben Woodward top Brit in 11th.

29 Sept - Coulsdon Southern 32 - wins for Ian Barker , Chris Frost (Falcon Masters), Bill Jenner (Clubman Falcon) and Won-0-Won - Dave Harvey and Mike Read (team)

29 Sept- BSCRA Rule changes for 2015 -The membership vote for all the proposed changes.

23 Sept - Rockingham SCC are the 2014 National Club Team Champions
Production Challenge
wins for James Cleave and  Paul Shepherd

8 - 10 Sept - Timaru Southern 32 - wins for Ian Barker , Simon Francis (Falcon Masters), Alan Ferguson (Clubman Falcon) and Won-0-Won - Dave Harvey and Alan Callaghan (team)            

2 -6 Sept - BSL Scottish tour. - Barton wins for Richard Wallace (individual and top falcon),  Steven Mavor (top clubman) David Sargent & Dave Wood -Daves@Fylde (team) .      Highland 8 wins for Steve Sargent,  Murray Wallace (top falcon) , Callum Wood (top clubman), Steve Sargent & Callum Wood - Fylde 1(team)  

26 Aug - 1/24 International - James Cleave wins all 3 classes

17 Aug - BSCRA Rule Changes  - Online voting now open - Have your say!

14 Aug - North London Falcon Pro - wins for Chris Thomas and Paul Harwood

11 Aug - Netley Classic - wins for Richard Mack and Mick Kerr, lots of photos from the meeting.

9 Aug - Steve Walker, the passing of a champion

4 Aug  - Leicester Southern 32 wins for Chris Aldridge (Super Prod), Sandy Parker (Falcon Masters),  Bill Jenner (Clubman Falcon), Chris Aldridge and Graham Woodward (Le Mans 32)

4 Aug - Castle Raceway BSL wins for Paul Shepherd (Individual) Norman Fawcett (top falcon), Terry Giacamoet (top clubman),  Little & Large - Martin Ellis & Gordon Dickson (1/24th team race).  

4 Aug - Oaklands Southern 32 wins for Chris Aldridge (Super Prod), Sandy Parker (Falcon Masters) and Steve Rhodes (Clubman Falcon)

21 July - Luton BOC - James Cleave wins all 3, Keith Gibson wins main grade in all 3

20 July - Rule interpretation about soldering bearings in Falcon motors.

17 July - Raceway 81 Supercup wins for Richy Kettleson (1/32), Gavin Wills (1/24), Richy Kettleson & Martin Ellis (team)

17 July  Oaklands Park Southern 32 competitor info

16 July - Club Team Championship / Production Challenge info

15 July - Betta 2014 Porsche 919 HY approved for BSCRA 1/32 sports/Gt, Production, Super Production and Team Race from 15 August 2014

9 July - Pontefract BSL - wins for Paul Shepherd,  Graham Burke (top falcon), John  Earnshaw (top clubman), BSCC1, Paul Shepherd & Steve Siddall (team race).

7 July - Roedale Southern 32 - wins for Ian Barker (Super Prod) Ian King (Falcon Masters and Clubmans Falcons) , VIP- Ian Barker and Vince Lee (Le Mans 32)   

4 July - Steve Sargent is the new BSCRA Area 2 Co-ordinator

3 July - BSCRA Open Forum and News - A newsletter from the BSCRA chairman

23 June - Dowty BOC - James Cleave wins all 3, main grade wins fro Stan Alton and Chris Aldridge, Sam Smith top clubman

17 June - Rockingham Falcon Pro - wins for Gavin Wills and Steve Taylor -
See Results and Ian Howard’s video on Facebook

9 June - South Downs Southern 32 - wins for Paul Harwood (Super Prod) Simon Francis (Falcon Masters), Toby Hawkes (Clubmans Falcons) , VIP- Ian Barker and Vince Lee (Le Mans 32)   

9 June - Blackpool BSL - wins for Paul Shepherd, Gordon Dickson (top Falcon)  Allan Willmot (top Clubman), BSCC1 -Paul Shepherd & Steve Siddall (team)

3 June - Highland 1/24 BOC - James Cleave wins all 3 classes                                    

27 May - CAT Lola T333  - Open Group 12 version approved for BSCRA racing from 27 June

22 May  - Accommodation available for the 8th June South Downs Southern 32

15 May - New Nats track designs - have your say!

15 May - BSCRA rule changes  - any proposals for next season’s changes please

6 May - 1/32 Nationals - the new champions are Paul Shepherd, Dave Harvey and James Cleave.  Main Grade wins for Pat Skene, Chris Aldridge and Richard Mack.   Troy Mason-Roe wins the Production and Intermediate Grade Saloon double.

6 May - David Sargent is the new BSCRA Treasurer

27 April - BSL - full details of the 2014 series

14 April  - North London Southern 32 - wins for Ian Fisher (Super Prod) John Ovens (Falcon Masters), Bill Jenner (Clubmans Falcons) , Harwood Racing - Paul Harwood and John Ovens(Le Mans 32)     

7 April  -  Pinewood 1/24 BOC - wins for James Cleave and Dave Harvey

3 April - Proposed changes to the BSCRA constitution - voting on 3 May

2 April - Area 8 Pinewood- wins for Ross Grogan and Lee Parsons. Brian Saunders (all 3 open classes) and Lee Parsons (Super Prod) are Area Champions

2 April - World 24 hour record - the record for 1/32 hard body slot cars has been raised to 271.71 miles.

23 March - Bournemouth Southern 32 - wins for Simon Francis (Overall and Falcon Masters), Dave Hammond (Clubmans Falcons) , GT - Murray Tucker and Chris Frost (Le Mans 32)     

21 March - 1/24 International - 23-25 August - accommodation booking now open

16 March - Fylde BOC wins for Paul Shepherd, James Cleave and Gavin Wills. Chris Aldridge top Main Grade & Paul Shepherd wins Victor Ludorum.

10 March - Area 5 news - Chris Thomas is Area Champion.  Leicester wins for Chris Aldridge, Chris Thomas and Ben Woodward.

10 March - Area 2 news  - Area Champions are Paul Shepherd (all 3 open classes) and Brendan Bremner (Production).    Castle Raceway wins for Paul Shepherd (all 3 open classes) and Terry Giacomet (Production).   

7 March - BSCRA Council Meeting   - 1/32 Nationals, New Officials, Rules, New Nationals Track, UK Slot Car Festival

24 February - Rockingham Southern 32 - wins for James Cleave (Super prod), Steve Taylor (both Falcons) , Rockingham SCC 1 - Gavin Wills and Chris Clements (Le Mans 32)      

21 February - 1/32 Nationals - Book your accommodation at Richardson’s and please let your Area Coordinator know if you will be taking your Nats place.

17 February - Millstream 1/24 BOC - wins for Bob Henderson, Gavin Wills and James Cleave.

11 February  - Area 8 Haydon- wins for Brian Saunders and Lee Parsons

10 February - BSCRA Treasurer - Nick Thrower is standing down as Treasurer, nominations are invited for a replacement.

10 February  - Area 6 Luton- wins for Stan Alton. Greg and Mark Harwood and Cliff Bicknell.  The Harwoods and Cliff Bicknell are the area champions

10 February  - Area 2 Blackpool - wins for Martin Ellis, Paul Shepherd and Dean Willmot

4 February - Pinewood Falcon Pro - Chris Thomas wins 3 classes

27 January - North London BOC - James Cleave win all 3, main grade wins for Will Stemman and Chris Clements.

23 January - Competitor info (including accommodation at Richardson's) for South Downs Trophy/ Falcon Pro weekend in October

20 January - Southern 32 Dowty wins for Stan Alton (Super Prod), Dave Coward (Falcon Masters), Richard Hills (Falcon Clubman) and SCD- Phil Mitchell and Dave Coward - (Le Mans 32 Team Race)  

17 January - Area5 -Dudley wins for Chris Thomas and Mark Johnstone

17 January - Competitor info on the BRM (hard body) enduro in Verona on 8/9 March

15 January - Area1 -  Keith Charles, Alan  Lucas and Murray Wallace are area champions : Highland wins for Keith and Alan

14 January - Area 8 - Roedale wins for Brian Saunders and Ian Barker

14 January - Betta Toyota TS030 approved for BSCRA 1/24 Eurosport racing from 14 Feb: clarification that comm coolers can be used of Falcons.

14 January - Analysis of production motors

13 January - Area 6 -  North London wins for Greg and Mark Harwood

13 January - BSCRA Events on Google calendar

......................................................................


What’s New 2013    

.................................................................................................................................................................

What’s New - 2012 and earlier


© Copyright British Slot Car Racing Association  2014 All rights reserved